İç Mekân Hava Kalitesinin Önemi

8 Ocak 2020
Yorum Yapılmamış

İnsan yaşamı için hayati önem taşıyan en önemli unsurlardan birisi havadır. Yemek yemeden 30 gün boyunca, su içmeden 3 gün boyunca yaşayabilen insanlar, nefes almadan sadece üç dakika yaşayabilirler.

Yaşadığımız ve çalıştığımız ortamlarda soluduğumuz hava ne kadar temiz ise kendimizi o kadar sağlıklı ve enerjik hissederiz. Araştırmalar elverişsiz hava kalitesinin (ve devamında gelen ısı artışlarının), çalışanların ofis performansını %10’a kadar düşürdüğünü göstermiştir. Bu yüzden, yaşadığımız ve çalıştığımız ortamların tasarımlarında, iç mekân hava kalitesi adına gerekli düzenlemelerin sağlanmış olmasının önemi son derece büyüktür.

Yaşadığımız ortamlarda iç mekân hava kalitesini düşüren kirletici etmenlerin başında toz, küf ve polenler gelmektedir. Nefes almamızı zorlaştıran ve sağlığımıza zarar veren kimyasallar içeren ürünleri evlerimizde kullanmaktayız. Temizlik ve kişisel bakım ürünleri, yazıcı ve fotokopi gibi ofis araç-gereçleri ve mobilyalar iç mekânda hava kirliliği yaratan kimyasalların başında gelmektedir.

Ev, işyeri, hastane, kreş, restoran gibi vakit geçirilen ortamlarda yetersiz yoğuşma durumunda kirliliğe neden olan kimyasallar ve gazlar sağlığımız üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sahiptir. Örneğin karbon monoksit gazının yoğun hissedilmesi ölümcül etkilere sebep olabilir.

İç mekân hava kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli unsur hava yoluyla yayılan kirletici maddelerdir. İç mekânlarda oluşan hava kirliliğini engellemenin ilk adımlarından biri, kirleticilerin kaynağına ulaşıp, kök nitelikteki kirletici unsurları ortadan kaldırmaktır. Diğer bir adım ise yaşam alanlarında kimyasal içermeyen doğal ürünleri seçmektir. Her zaman ekonomik ve uygulanabilir bir yöntem olmayan kimyasallardan kaçınmak yerine, sorunu kaynağında çözmek adına gerekli tedbirleri aldıktan sonra, tüm bina türlerinde iç mekân hava kalitesini arttırmaya yönelik diğer unsurlar da dikkate alınmalıdır.

Havalandırma

Optimum düzeyde hava akımı, odanın büyüklüğüne, mevcut kişi sayısına ve etkinlik türüne bağlı olarak değişmekle birlikte, saat başı ve belirli bir dönemde hava değişimini gerektirir. Daha sağlıklı bir havalandırma için en etkili yöntem otomatik havalandırma sistemleridir; fakat manuel veya otomatik pencere açılımlı doğal havalandırma başlangıç maliyeti ihtiyacını ortadan kaldırır ve düşük maliyetli bir uygulamadır.

Binada yaşayan kişilerin dış dünya ile bağlantılarının kopmaması anlamına gelen manuel havalandırma aynı zamanda olumlu psikolojik etkilere de sahiptir. Örneğin; kuş seslerini dinlemek, bireyin ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkilere sahip olabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen bir takım avantajlarına rağmen doğal havalandırmadan faydalanabilmek, aynı zamanda binanın bulunduğu bölgenin hava ve iklim şartlarına da bağlıdır. Örneğin; bir bina trafiğin fazla olduğu bir yol kenarında bulunuyor ise manuel havalandırma yöntemi doğru çözüm olmayabilir. Aynı şekilde hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde pencere açarak gerçekleştirilen havalandırma faydadan çok zarar verecektir. Aşırı sıcak ya da soğuk havalarda da manuel havalandırma sağlıklı bir çözüm olmamaktadır.

Havanın Temizlenmesi

Hava temizleyicilerle gelen ve giden havanın filtrelenmesi, zararlı partiküllerin yok olmasına yardımcı olur. Fakat hava temizleyici kullanılarak yapılan havalandırmanın bir çözümden ziyade havayı kirleten bir kaynak haline dönmemesi için, hava temizleyici cihazlarda kullanılan hava filtrelerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Sercair Hava Temizleyici İç Mekân Hava Kalitesine Nasıl Katkı Sağlar?

Sadece hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde değil gün geçtikçe iç mekân havalandırmaları hepimiz için büyük sorun oluşturmaktadır. Zira, temiz bir hava almak için açtığımız pencerelerden giren zehirli ya da allerjen partiküller, sağlığımıza önemli zararlar vermektedir.

Kirletici, zararlı ve uçucu organik bileşenlerin iç mekân havasının içinden elimine edilebilmesi adına özel olarak geliştirilen Sercair Hava Temizleyici devrim niteliğinde bir yenilik ile iç mekân hava kalitesi sorununa çözüm getiriyor.

İç Mekân Hava Temizleyici

Sercair Hava Temizleme Cihazı, akıllı yazılımı ile iç ve dış mekânda bulunan çok sayıda hava sensörüne ait değeri aynı anda analiz eder. İhtiyaca göre otomatik olarak odanıza temiz hava verir veya odanızdaki kirli havayı dışarıya atar.

Sıcaklık, nem, karbondioksit, VOCs (uçucu organik bileşikler), karbonmonoksit, PM ölçümü ve partikül miktarı analizlerini aynı anda tek bir cihaz ile yapan Sercair, havayı filtreleyerek odanıza temiz havayı alır. Filtrelenmiş havayı UVC lamp ile sterilize eder ve bu havayı ön ısıtma ünitesiyle ideal seviyeye getirir.

Sercair Izgara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog yazılarımızda yer verilen konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Tanıtımı yapılan ürün insan yaşamında iç mekânlarda temiz hava soluma konusunda bir katkı sağlama amacını taşımakta olup, bu sitede yer alan bilgiler ve uygulanmasından doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir. Bloğumuzda yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri içermektedir. Makale sahibi iseniz ve yazılarınızdan yararlanmamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen iletişime geçiniz.

Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

© 2020 Akıllı Hava Temizleyici

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram