Türkiye'de İç Mekân Hava Kalitesi

10 Ocak 2020
Yorum Yapılmamış

National Geographic ile ortak bir çalışma gerçekleştirilerek Türkiye'deki iç mekân hava kalitesi farkındalığı hakkında bilgi edinilmeye çalışıldı.

Kapalı Ortamlarda Geçirilen Zaman

Zamanımızın yüzde 90'ını kapalı kapılar ardında çalışarak, kitap okuyarak, yemek yiyerek, spor yaparak ve uyuyarak geçirdiğimiz için yaşadığımız ortamlarda soluduğumuz havadaki toza, alerjenlere ve maruz kaldığımız sıcaklığa kadar her şeyin sağlığımızda hayati bir rolü bulunuyor.

Hava kirliliği konusu açıldığında, aklımıza genellikle dış ortam hava kirliliği geliyor. Ancak iç mekânlarda, gözümüzle görebildiğimizden çok daha fazlası bulunuyor. Evlerimizi ve işyerlerimizi havalandırmak için pencereleri veya kapıları açtığımızda giren kirli havanın yanı sıra, kapalı ortamlarda yapılan günlük aktiviteler ve evimizdeki eşyalar da havayı kirletebiliyor.

İç Mekân Hava Kalitesi Kötüleşiyor

İç mekânlarda oluşan hava kirliliği hakkında birçok dikkat çekici sonucun ortaya konduğu araştırmada ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri yemek pişirme sırasında çıkan duman, temizlik ürünleri ve evcil hayvan tüylerinin iç mekân hava kalitesini bozduğundan habersiz olduğumuzu gösteriyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayanların yaklaşık yüzde 70’i yukarıda bahsedilenlerin iç mekân hava kalitesini olumsuz yönde etkilediğini bilmiyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 90'ından fazlası temiz hava solumanın “çok önemli” olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçlarına göre; İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayan her 5 kişiden 3'ü, yaşadıkları ortamdaki hava kirliliği kaynaklarının farkında değiller ve araştırmaya katılanların yüzde 90'ı yeni mobilyaların iç mekân hava kirliliği kaynağı olabileceğini bilmiyor. Araştırma aynı zamanda katılımcıların yüzde 79'unun saç spreylerinin iç mekân hava kirliliğine neden olabileceği hakkında bilgi sahibi olmadığını gösteriyor.

İç Mekânlardaki Hava mı Dışarıdaki Hava mı Temiz?

Araştırmaya göre Türkiye'nin üç büyük şehrinde yaşayanların yüzde 55'i iç mekân hava kalitesinin dış ortamdaki havaya oranla daha iyi olduğunu düşünüyor. Sanılanın aksine; ortalama bir evin havası, dışarıdaki havadan 5 kat daha kirli olabiliyor .

Araştırmaya katılanların yüzde 50'ye yakını iç mekân hava kirliliğinin sağlık sorunları yaratabileceğini düşünüyor. Endişe verici bir sonuç olarak katılımcıların yüzde 22'si ailelerinde alerji veya astım problemleriyle karşı karşıya olduklarını belirtiyor. Bu oran, Türkiye’de her 4 kişiden birinin alerjik hastalıklardan etkilendiği gerçeğini doğruluyor.

İç Mekân Hava Kalitesi İçin Sercair Hava Temizleyici

Sercair hava temizleyici akıllı yazılımı ile iç ve dış mekânda bulunan çok sayıda hava sensörüne ait değeri aynı anda analiz eder. İhtiyaca göre otomatik olarak odanıza temiz hava verir veya odanızdaki kirli havayı dışarıya atar.

İç mekân hava kalitesi astım hastalığının en büyük etkenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verisine göre çocuk sağlığını tehlikeye atan en önemli sorunlardan biri olan hava kirliliği, 5 yaşın altındaki her 10 çocuktan 1'inin ölümüne sebep olmaktadır.

Sercair Hava Temizleyici güçlü fanları sayesinde odanızda bulunan kirleticileri 15 dakikada dışarı atar. Tüm gün boyunca yenilenen evinizin havası, kirli havadan kaynaklı nefes darlığı, baş ağrısı, solunum yolu hastalıkları, astım, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

Sercair Izgara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog yazılarımızda yer verilen konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Tanıtımı yapılan ürün insan yaşamında iç mekânlarda temiz hava soluma konusunda bir katkı sağlama amacını taşımakta olup, bu sitede yer alan bilgiler ve uygulanmasından doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir. Bloğumuzda yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri içermektedir. Makale sahibi iseniz ve yazılarınızdan yararlanmamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen iletişime geçiniz.

Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

© 2020 Akıllı Hava Temizleyici

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram